Добро дошли у Табановић код Шапца

Priprema za uvodni čas srpskog jezika u VI razredu

Test iz pravopisa
Mapa sajta

Nazad na prethodnu stranicu (test)
Glasovne promene
Glagolski rod i vid
Test: glagolski oblici
Suprotne rečenice
Testovi iz srpskog
Lektira
Naslovna
Scenario za interaktivni čas srpskog jezika u VI razredu

Школа:

Основна школа "Вук Караџић" - Шабац

Наставни предмет:

Српски језик

Разред:

шести

Датум реализације:

 

Наставник:

Петар Јокић

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 1 Čas broj 2 - ovde

Наставна тема:

Хвала сунцу, земљи, трави

Наставна јединица:

Језичка култура: Изазови пред нама

Тип часа:

Уводни час

Циљ часа:

Упознавање ученика са планираним активностима, прибором и лектиром

Образовни задаци:

Упознавање ученика са годишњим планом рада, уџбеницима, приручницима и лектиром
Обавештавање ученика о потребном материјалу и прибору за рад

Функционални задаци:

Упознавање са планом рада
Уочавање главних обележја програма за шести разред
Упознавање са уџбеничким комплетом
Увиђање садржине уџбеника и начина организације градива

Васпитни задаци:

Мотивисање ученика за активно учешће у планираним активностима у шестом разреду
Неговање љубави према српском језику
Мотивисање ученика на читање књижевних дела

Кључни појмови:

План и програм; активности; уџбеници; лектира; прибор за рад

Образовни стандарди:

- CJ.1.3.21. разуме важност књижевног језика за живот заједнице и за лични развој*

Облици рада:

Фронтални, индидивуални

Наставне методе:

Монолошка, дијалошка, демонстративна

Наставна средства:

Вербална; презентација, Читанка, Звучна читанка, Граматика, Радна свеска уз читанку, Радна свеска уз граматику, Знам за више

Место извођења наставе:

Кабинет за српски језик, или учионица где нема кабинетске наставе

Корелација:

Сви предмети

ТОК ЧАСА

Уводни део часа: (8 минута)

Поздрављам ученике и желим им срећан почетак школске године. Упознајемo се са новим ученицима, ако има таквих. Стварам пријатну атмосферу на часу и мотивишем ученике да у нову школску годину крену радно.

Главни део часа: (30 минута)

● Помоћу уџбеника дочаравам тачно на шта се неко објашњење односи. ● Ученике упознајем са годишњим планом рада уз коментарисање појединих садржаја. ● Заједно прелиставамо уџбенички комплет и упознајемо се са структуром књига. ● Ученици су на крају претходне школске године добили списак лектире, па ћемо поразговарати о томе да ли су нешто од књига прочитали и, ако је потребно, упознаћу ученике поново са обавезним књигама за ову школску годину. Ученицима дајем и оквирни распоред када да би знали која се лектира обрађује. ● Напомињем ученицима да ћемо, уколико се не договоримо о изменама, радити према месечном плану и програму, па би требало да се њиме руководе приликом припреме за часове и ношење књига, као што је било и петом разреду. ● Потом упознајем ученике са потребним материјалом и прибором за рад.

Завршни део часа: (7 минута)

● Подстичем ученике да слободно питају ако имају било каквих недоумица, а ја ћу им радо одговорити на питања. Најважније је да ученици схвате да могу увек питати и очекивати одговор.● ДОМАЋИ ЗАДАТАК: ● Следећег часа ћемо анализирати песму „Хвала сунцу, земљи, трави” Стевана Раичковића (Читанка, страна 168). Треба прочитати песму, анализирати је и обратити пажњу на задатке који су дати после песме.